9 نکـتـه درباره خـواب نـوزادان

ساخت وبلاگ
نکات مهم در خواباندن نـوزادان

1.بیدارکردن نـوزادان 

وقتی نـوزادان در ماشین می‌خوابد چه باید کرد؟ بهترین راه آن است که او را در صندلی‌ای که خوابیده به خانه ببرید و بگذارید همانجا از خواب بیدار شود. اگر می‌خواهید نـوزادان را در تختخوابش بگذارید، مطمئن شوید که خوابش عمیق است تا از خواب بیدار نشود.

2.نـوزادان  زیاد می‌خوابد

نـوزادان حدود 16 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند و فقط برای غذاخوردن و تعویض پوشک از خواب بیدار می‌شوند. وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، بیشتر شب می‌خوابند و روزها بیدار هستند. یک شیرخوار 6 ماهه باید در طول شب خواب راحتی داشته باشد و در روز 2 تا 3 بار چرت بزند. کودک یک ساله احتمالا یک یا دوبار در روز چرت می‌زند و خواب شب‌اش 11 ساعت است.

3.چرت بیش‌از‌حد نـوزادان ؛ هرگز

چرت نـوزادان وسوسه‌انگیز است چون بلافاصله بعد از خوابیدن نـوزادان می‌توانید به کارهای روزمره‌تان برسید اما باید توجه داشته باشید که این موضوع نباید تبدیل به یک عادت شود برای چرت‌زدن نوزادتان برنامه داشته باشید تا بتواند شب راحت بخوابد. اگر نوزادتان همیشه خسته و خواب‌آلوده است به احتمال زیاد باید برنامه‌ریزی‌تان را تغییر دهید یا از پرستار فرزندتان بخواهید در طول روز او را نخواباند.

4.احساس امنیت نـوزادان

اگر نـوزادان در مکانی ایمن نخوابیده، جای او را تغییر دهید. این مکان می‌تواند شامل تخت بزرگسالان، نیمکت و زمین باشد. همیشه او را به پشت بخوابانید تا از بروز اختلال مرگ ناگهانی نـوزادان در خواب جلوگیری شود. پتوها، بالش‌ها، اسباب‌بازی‌های نرم و... را دور نـوزادان بگذارید تا آسیبی به او وارد نشود. هرگز نوزادی که خوابیده را کنار کودکان و حیوانات خانگی قرار ندهید.

5.غذا خوردن، استراحت‌کردن، خوابیدن نـوزادان

طبیعی است که نـوزادان بلافاصله پس از غذاخوردن بخوابد. در میان غذادادن و رسیدگی به نظافت نـوزادان تازه‌متولد‌شده و خوابیدنش وقفه‌ای وجود ندارد و همه‌چیز به‌سرعت اتفاق می‌افتد. سعی کنید بین غذاخوردن، رسیدگی به نظافت و خوابیدن او چند دقیقه‌ای فاصله ایجاد شود در این بین برای او داستان بخوانید.

6.حرکات کششی پس از چرت‌زدن رنـوزادان

نوزادتان خواب‌آلود است؟ او بیش از 6 ماه دارد و در طول روز 20 دقیقه چرت می‌زند؟ او را ترغیب کنید بیشتر بخوابد. چطور؟ سعی کنید نـوزادان را بیشتر بیدار نگه دارید و بین چرت‌ها آرام اندام‌هایش را بکشید. این کار باعث می‌شود چرت‌هایش طولانی‌تر -بین1 یا 2 ساعت- شود.

7.برنامه‌ریزی روزانه نـوزادان

برای چرت روزانه نـوزادان برنامه‌ریزی کنید. با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید به نوزادتان کمک کنید:

• سعی کنید نوزادتان هر روز در ساعت مشخصی چرت بزند.

• از چرت‌زدن نوزادتان در بعدازظهر جلوگیری کنید. اگر نـوزادان شب به سختی می‌خوابد زمان چرت روزانه‌اش را کمتر کنید.

• حتما نـوزادان را در چرت روزانه و خواب شبانه در تخت خودش بخوابانید.

8.عجله نکنید

عطسه، سکسکه، آه و... صداهایی هستند که نـوزادان در خواب از خود درمی‌آورد بنابراین لازم نیست به سرعت به اتاق نـوزادان بروید. حتی بی‌تابی و گریه‌کردن شیرخوار نیز می‌تواند نشانه این باشد که در حال حل‌کردن مشکلات خود است. پیش از آنکه به سوی او بروید چند لحظه صبر کنید، او بی‌دفاع، ناراحت و گرسنه نیست.

9.نـوزادان تازه از خواب بیدار شده را بغل نکنید

پس از چند هفته، بلافاصله پس از بیدارشدن نـوزادان او را بغل نکنید. بگذارید چند دقیقه در تختش بماند و اگر نیاز به خواب داشت دوباره بخوابد. این کار باعث می‌شود اگر شب بیدار شد دوباره بخوابد.

اگر بلافاصله از تخت بلندش کنید و به او غذا بدهید و به نظافتش رسیدگی کنید، عادت می‌کند و اگر خواب‌آلوده باشد به خواب نمی‌رود.


برچسب‌ها: نوزادان, خواب آلود, طریقه خوابیدن نوزاداننوزادان,...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت: 20:36

close
تبلیغات در اینترنت